29. mail traditsioonilise Nõmme kogukonna tänavafestivali «Roheliste väravate tänav» raames avame Nõmme aednike nimelise hoovi, mille fookusteemaks on «Kaldad ja tiigid».

Üritus toimub sel aastal Kalda tänaval, millest lähtuvalt on pööratud Nõmme aednike selle hooaja eriline tähelepanu koduaia veekogudele, veesüsteemidele, veekogumisele, veesilmadele ja veetaimedele.

29. mail avatavas hoovis toimub päeva jooksul erinevaid inspireerivaid ja praktilisi ettekandeid, kogemuste jagamisi, veesilmade esitlusi, jm põnevat, mille kohta avaldame info jooksvalt oma Facebooki lehel.

Juba praegu on kokkulepe aiakujundaja Toomas Türgiga, kes räägib purskkaevude ja vee-elementide ning kaldapealsete rajamisest ja hooldamisest Nõmme varjulistes aedades illustreerides seda inspireeriva pildimaterjaliga.  Aiandus- ja põllumajanduskaupade hulgimüügiga tegelev ettevõte Horticom tutvustab kodutiigi purskkaevu ja kose tehnikat ning veesilma rajamise ja ilmestamise võimalusi.

Kuid nagu eelnevalt öeldud Nõmme aednike hoovi programm täieneb iga päevaga ja innukamad planeerivad päeva juba varakult oma kalendrisse.

Jätkuvalt toimub ka traditsiooniks saanud Nõmme rohevahetus, kuhu igaüks saab tuua neid taimi, mis temal aias üle ja need, kes otsimas taimi, saavad tulla leidma. Tihti arvatakse, et rohevahetusele saab tulla vaid siis, kui sul on midagi vastu anda. See ei ole nii, tegu on pigem nn taimede uuskasutusega, kus õnnelikuks saavad need, kes ei tihka oma peenardest ülekasvavaid taimi komposti visata ja ka need, kes otsivad proovimiseks uusi taimi. Ehk siis avame käru, kuhu saate tuua taimi ja kust saate tulla võtma taimi. Kogemus näitab, et tasub päeva jooksul mitu korda pilk sellele kärule peale visata, sest inimesed toovad aina juurde uusi ja huvitavaid taimi. Innukamad veedavadki päeva käru kõrval, sest seal kuuleb uudiseid, näeb esimesena juurde toodud taimi ja saab palju uusi teadmisi nii aiandusest kui elust Nõmmel.

Nõmme aednike hoovi leiab 29. mail üles suunaviitade järgi ning vahetult enne üritust avaldame täpse aadressi Nõmme aednike Facebooki lehel.

Jalutuskäik Mart Kalmuga

«Kaldad ja tiigid»  teema avaüritusena toimub 15. mail jalutuskäik arhitektuuriajaloolase Mart Kalmuga Nõmme avalike ja saladuslike veesilmade juurde. Jalutuskäigu eesmärgiks on pöörata tähelepanu avaliku ruumi veesilmadele, purskkaevudele ja basseinidele kui maastikuarhitektuursele elemendile Nõmmel.

Jalutuskäik algab pühapäeval, 15. mail kell 12 Nõmme ema kuju juurest. Kõik huvilised on oodatud!

Lisainfo nii teemapäeva kui jalutuskäigu osas www.facebook.com/NommeAednikud.

Triinu Aron, Nõmme aednike eestvedaja